Prečo voliť Rada Procházku

Autor: Pavol Kupko | 14.3.2014 o 19:57 | (upravené 15.3.2014 o 3:18) Karma článku: 4,17 | Prečítané:  906x

Po dlhšom čase otáľania som si predsa len povedal, že to napíšem. Lebo podľa mňa mám k tomuto čo povedať. Donútili ma k tomu aj okolnosti v poslednej dobe. Aké, to sa dozviete nižšie.

Ako každé, nielen prezidentské voľby tu máme klasický kolotoč. Predstavenie kandidátov, letáčiky, balóniky, niekedy dávali aspoň pivo a klobásu a najmä sľuby.
Väčšinou každé voľby tu boli opozerané tváre, pri ktorých každý vedel, kvôli čomu tam v skutočnosti idú.
A nebolo to ani dobro krajiny, ani posilnenie národnej hrdosti.
A tí noví čo do volieb išli, boli možno maximálne na „ukradnutie" hlasov iným kandidátom.

Pri týchto voľbách sa však prekvapivo objavilo veľa nových, voliteľných a zaujímavých tvárí. 
Prejdime si spolu päť najvážnejších kandidátov na post prezidenta Slovenskej Republiky a skúsme ešte pred zajtrajšími voľbami zistiť, kto by sa na túto funkciu najviac hodil. Začnime od najhoršieho.


Pavol Hrušovský


Ťažko povedať, prečo ho "tradičné pravicové strany" ako sa radi nazývajú, hoci nikto nevie, či naozaj sú, nominovali. Buď preto, že chcú dokázať, že sú už úplne mimo ľudí a vôbec ale vôbec nepochopili ich túžby a potreby. Alebo preto, že chcú dokázať, že pravica okrem politických dinosaurov už nemá viac čo ponúknuť. Jeho jediná kvalita je len to, že je v politike 20 rokov. Nič viac.

Dohoda Hrušovského KDH so Smerom ohľadom nedávnej zmeny ústavy, ktorá zakotvila manželstvo ako zväzok muža a ženy do ústavy,  len dokazuje, že KDH bude musieť skončiť, ak sa Slovensko chce dostať do  21. storočia. Nejde tu z mojej strany o to, žeby som obhajoval manželstvá rovnakého pohlavia, ide tu o princíp. Zmenou ústavy chce KDH chrániť rodinu. Hlavne, že za dvadsať rokov bolo KDH deväť vo vláde. 
Kde boli vtedy ich nekompromisné názory? Kde bola vtedy ich ochrana rodiny praktickými zákonmi? Slovenskej rodine viac ako ústavné deklarácie pomôže vyšší zárobok otca a mamy, dostupné bývanie, menej korupcie, dostupnejšia a kvalitnejšia zdravotná starostlivosť, lepšia vymožiteľnosť práva.

 

Róbert Fico

Voľby budú len o ňom. Buď Fico alebo Nefico. Všetko, alebo nič. Fakty prečo nie, tu vypisovať nebudem. Má to jeden dôvod. Tí, ktorí Fica nevolia, vedia prečo a tí, čo ho volia, asi tieto fakty nie sú schopní pochopiť. Nič v zlom, pretože niekedy treba vidieť rozhodnutia v praxi aby sme si boli istí, či fungujú alebo nie. 
Fico je človek, ktorý už narazil na svoje osobnostné maximum. A veľmi dobre to vie. Veľký demagóg pred dvoma rokmi sľuboval istoty, teraz chce pred povinnosťami utiecť a skryť sa do paláca. Pre istotu neumožnil voliť ľuďom zo zahraničia.
So záujmom sledujem, ako s natrhnutou achilovkou absolvuje predvolebnú kampaň. Musí mať hrozné bolesti. Nie je v plnej forme. 
Už by som aj mal k nemu nejaký súcit, ale keď si spomeniem, aké podrazácke veci vyvádzal s "Tým, čo nevie povedať dve zmysluplné vety súvisle" v prezidentských voľbách v roku 2009 Radičovej, ihneď ma tá túžba prejde. 
Tieto voľby sú významné v tom, že Fico nemá isté víťazstvo a reálne hrozí, že prehrá.


Milan Kňažko

Konečne zaujímavá osobnosť. Jeho cesty politikou sa mi, až na tú krátku spoluúčasť na Mečiarovej vláde, z ktorej však stihol včas ujsť, páčia.  Dala sa očakávať veľká výrečnosť, ktorou by si trúfal aj na Fica. Názory má formované rokmi, dala by sa očakávať veľká skúsenosť spojená s umeleckým šarmom. Bohužiaľ, v posledných predvolebných debatách pôsobil na neho nezvyklo ťažkopádne, nevýrečne a unavene.

 


Už od januára bolo viac menej jasné, že o druhé miesto sa bude rozhodovať medzi dvomi kandidátmi. Bolo si treba počkať na predvolebnú kampaň. Na tú predvolebnú kampaň, kde začnú kandidáti na službu občanom prezentovať svoj program, vízie a riešenia problémov.


Andrej Kiska a Radoslav Procházka


Dobrý Anjel. Aspoň takto sa Kiska prezentoval po ohlásení svojej kandidatúry. Úprimne, potešilo ma to a logicky som čakal, čo ponúkne viac.

Bohužiaľ, ako som si nevšimol iba ja, priebeh kampane u pána Kisku bol jedným veľkým sklamaním.

Žiadne riešenia problémov, chabé postoje, zjednodušené predstavy, neúplné vyjadrenia, neschopnosť znášať politiku. Väčšinu kampane postavil iba na tom, že na neho niekto útočí a je nepolitický a filantrop. Nepolitický až tak, že odmietal chodiť do diskusných relácií. V rozvinutejších krajinách by bol automaticky už len za tento krok voličmi diskvalifikovaný. Jeho nedostatočná komunikácia sa aj tak prejavila v posledných predvolebných debatách, kde naopak exceloval Procházka.

Shootyho trefná karikatúra

Je tu ešte jedna vec, ktorá sa u mňa osobne neodpúšťa. Kiskova prihláška do KSS. Ktovie, kde by bol dnešný úspešný podnikateľ, ak by sa komunistický režim, do ktorého strany sa hlásil, bol zachoval?

Jedine, čo Kiska ponúkol bolo to, aby sme mali prezidenta, za ktorého sa nikto nemusí hanbiť. Pri súčasnej hlave štátu sa to možno však zdá viac ako veľmi lákavá ponuka, avšak netreba zabúdať, ešte na jednú možnosť.  Že Procházka môže ponúknuť ešte viac.

Mladý a šikovný právnik vidiaci jasnú budúcnosť v kampani prekvapil.  Ponúka odbornosť a konkrétne riešenia a nie len hranie sa na reprezentanta krajiny. Ako jediný je rečnícky rovný Ficovi a v druhom kole niečo zmôže. Fico potrebuje do druhého kola Kisku, ktorý bohužiaľ nevie komunikovať a Fico ho ľahko zdiskredituje. 
Navyše, Rado je v politike krátko na to, aby bol skazený a dlho na to, aby sa v nej vedel pohybovať. Keď už som dnes spomínal filantropiu, pre Procházku to tiež nie je cudzí pojem. A pôsobí aj ako celkom pohodový človek.

Prvého prezidenta sme tu už mali preto, lebo ho tam dosadil Mečiar. Ďalší nebol ničím výnimočný, len mal dobrého protikandidáta. Tretí vyhral prvýkrát preto, lebo Slovensko chcelo menšie zlo. V roku 2009 vyhral znova preto, lebo ho podporil Fico. A koho v tom roku podporoval Len On, vyhral. Síce ťažko povedať, že nikto neľutoval toto svoje rozhodnutie. Nevoľme si ďalšieho len pre to, že je úspešný. Voľme si človeka, ktorý na to miesto patrí.

Už nie raz favoritov na druhé kolo nahradil  niekto iní. Veľa ľudí po predvolebných debatách zmenilo názor a dáva hlas Radovi Procházkovi. Ľuďom na Slovensku už prestáva stačiť len to, že je niekto úspešný a bohatý. V Česku sa takto do druhého kola proti Zemanovi nedostali favorizovaní Fischer a Franz. Karel Schwarzenberg prekvapil a dostal sa na druhé miesto až zo štvrtého miesta predvolebných prieskumov. Snáď Procházka chytí druhý dych a ľudia pošlú do druhého kola človeka s víziou.
Preto som to napísal. Pretože je tu možnosť, aby Slovensko malo prvý krát profesionálneho, odborného a aktívneho prezidenta. 

Jedna rada, voliť Rada.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?